OUR NEWS
  1. Oskar
  2. Lorenzo
  3. Damjan
  4. Against Comets team
  5. What a game
Nationality
aus Australia
Current Team
Team U18 Boys
DELIJE BASKETBALL ACADEMY TEAMS

Players who have passed Delije basketball academy

MILAN VRANKOVIC Went to England and then to Germany
STEV MARKOVIC Westfield Sports High School , Razorbacks NBL , Australian
Representative, Red Star Belgrade
ALEXANDAR OPACIC Wesfield Sports High School, Australian Institute of Sport, American College
NIKOLA MIRIC Australian Institute of Sport, Australian Representative U18, American College, Townsville NBL
DRAGAN DEVIC Wesfield Sports High School, Bankstown Reps U18
LUKA NIKOLIC Bankstown Reps U18
MIRKO DJERIC Wesfield Sports High School, Bankstown Reps U14, U16, U18, State NSW, Australian Representative
DEJAN BOSKOVIC Sydney City Reps U18, Bankstown, Youth League
DAMIJAN BOROVINA Representative U18 Penrith
DEJAN PAJOVIC Wesfield Sports High School, Bankstown Reps U18
DALIBOR NOVKOVIC Representative U16 Paramatta, Bankstown Reps U18, MVP for NSW State, Went to Serbia – Novi Sad
MAJA PERIC Representative U18 Bankstown, went to Serbia
MILOS DJUKIC Westfield Sports High School ,Representative U18 Bankstown, MVP for NSW twice
NIKOLAS JUKIC Sydney City Reps U18, NSW State
NJEGOSLAV GLIGOROVIC Representative U18 Parramatta, Parramatta Youth League, went to Serbia
JEANADRE VERMAAK ST Augustines
ALEKSANDER SPOA Representative U18 Bankstown, went to Serbia
STEFAN SANKOVIC Representative U16 Bankstown
STEFAN KOTESKI Representative U16 Bankstown
JARROD TOBIN Representative U16 Bankstown, Kings School 1st’s team
THOMAS YUEN Westfield Sports High School
MITCHELL ROGERS Representative U14 Bankstown, MVP State Nationals, Representive Glebe U16
BRANE GLIGOROVIC Representative U14 Hills, NSW PSSA
DYLAN DAVOODIFAR Representative U 14 Alexandria Comets
ADRIJAN BOGDANOVSKI Reprsentative U14 Bankstown Bruins
DANIJEL UROSEVIC Representative U14 Bankstown
DUSAN VUJINOVIC Representative U14 Bankstown
RAMON CAO Representative U12 Bankstown
PAUL CAO Representative U18 Bankstown
DEJAN UROSEVIC Representative U18 St George
MARKO PUTICA Representative U12 Bankstown
LAZAR MESAROSKI Representative U12 Bankstown
NIKOLA OLIVERIC Representative U12 Bankstown
GIORGIO TZORTZIS Representative U12 Bankstown
ALEXANDRA PUTICA Representative U14 Bankstown, CIS, NSW PSSA, NSW Metro
CHLOE TOBIN Representative U14 Bankstown, NSW Metro
KALOTINA APOSTOLOPOULOS Representative U14 Sutherland, Rep Nationals
ANA MACURA Representative U14 Bankstown
SABRINA ZENATTI Representative U14 Bankstown
NADINE WANNOUS Representative U12 Bankstown, South West District
SAMANTHA JONES Representative U12 Bankstown, South West District, Westfield
SARAH WANNOUS Representative U14 Bankstown, South West District, NSW Metro
EMILIJA JEZ Representative U16 Bankstown,U18, South West District, NSW Metro
TAMARA SPOA Representative U16 North Sydney, NSW Metro
JASMINE SALTIROV Representative U14 Bankstown, Westfield Sports High School, NSW Metro, MVP Rep
ANGELINA PUPLIEVSKA Representative U18 Bankstown
HANNA WANNOUS Representative Parramatta U16
RACHEL ARKLEY Representative U14 Bankstown
ASHLEY ROGERS Representative U12 Bankstown
MEGAN ARKLEY Representative U12 Bankstown
SIAAN MASON Representative U12 Bankstown
ISABELLA WHITCHER Representative U/14 Bankstwon , TAP
EMMA RUTHERFORD Representative U/14 Bankstwon , TAP
CHLOE BLOOM Representative U/16
JORDANA NICHOLSON Representative U/16
SANDRA SPOA Representative U12 Bankstown
EMILIJA MESAROSKI Representative U12 Bankstown
MILENA SPOA Representative U12 Bankstown
TAYLA SALTIROV Representative U12 Bankstown, MVP Representative
KEANU REED Representative U16 Bankstown ,STATE NSW U/16
ALEN NIKOLETIC Representative U18 Bankstown
DEAN NIKOLETIC Representative U/18 Ryde
ERROL MORGAN Representative U18 Bankstown
AARON WABAN Representative U16 U18 Bankstown, State NSW U/16
KYLE QAUCH Representative U16, U18 Bankstown